Cosplay

Forum » Anime » Discuţii Anime

Banuiesc ca titlul spune cam totul ^^ Cum nu am vazut pe aici niciunul, ma gandeam ca nu ar strica un topic cu si despre cosplay, in care sa va spuneti experientele despre aceasta arta menita sa aduca la viata cele mai deosebite personaje anime/manga, sau pur si simplu sa postati poze cu cosplay-uri reusite care v-au impresionat, sfaturi pentru amatori (mai ales daca va pricepeti la croit diverse) ori o parere personala despre acest fenomen (:

Sooo... happy posting!

Cat despre mine... well, imi place mult ideea de a te costuma intr-un personaj pe care il admiri, straduindu-te sa iti iasa cat mai bine. Am incercat si eu sa fac cosplay in cei doi ani in care am fost la Nijikon, in primul alegand-o pe Alphard (Canaan) ca model (which wasn't complicated at all, I'd say... dar inca imi pare rau ca nu imi gasisem o jacheta autentica si am fost cu una intre cea scurta si cea lunga a ei-.-'' ) iar in al doilea pe Teresa (Claymore), unde am primit o groaza de ajutor pentru a-mi face un costum cat de cat :D Partea proasta insa a fost ca, desi ma apucasem cu vreo trei luni inainte, tot am reusit sa las cea mai mare parte a muncii pe ultima suta de metri cum fac de obicei si am avut o peruca absolut groaznica. Dupa ce ca nici culoarea nu era prea buna, mai avea si parul destul de rar si destul de dat pe parti, asa ca pun pariu ca nu-mi era chiar ascuns cocul din spate>.< As for this year... sunt destul de incapatanata sa invat sa cos la masina bunicii, pentru ca tare as vrea sa lucrez eu la tot costumul, nu sa terorizez atata lume sa ma ajute pentru ca eu nu stiu face un tiv *sigh* I'm totally in love with Suigintou's costume (Rozen Maiden) so yeah, o sa incerc sa imi fac asa ceva dar cine stie, poate pana in octombrie ma mai razgandesc mai ales ca mi se pare foaarte greu xD
Ah, siii am gasit un tutorial destul de dragut pe youtube here, care te duce la multe altele. Pentru cei interesati, s-ar putea sa ajute (:

Pe mine nu ma incanta cosplay , desi cred ca ar fi amuzant sa fiu intr-un juriu care sa comenteze tinutele .
Consider ca este destul de greu sa intri in pielea personajului astfel incat sa nu cazi in extrema penibilului( cum am mai intalnit imagini pe net) ...adica ar trebui sa cauti un personaj care chiar sa se asemene cu tine fizic , fara sa mai punem la socoteala materialul pentru costum si cantitatea de vopsea pentru culoarea parului x D
Eu nu as participa , in nici un caz ( poate doar cu un personaj normal, in tinuta casual ) .
Editat de Amaya la 06-03-2011 19:20

Salt la forumul: