Adaptari ale anime-urilor

Forum » Anime » Discuţii Anime

K,multi dintre voi.... sau poate nu chiar atat de multi:0,dar macar cativa ati vazionat adaptari ale anime-urilor pe micul sau marele ecran,printre cele mai cunoscute fiind cele dupa Dragonball,Death Note si poate Honey and Clover.As dori sa impartasiti impresiile pe care aceste adaptari vi le-au lasat,daca s-au ridicat la nivelul anime-ului sau daca ati fost dezamagiti/placut surprinsi si etc.

Pentru mine Dragonball Evolution a fost mare dezamagire,nimic din ce ma asteptam nu am regasit in film,asa ca nu am nimic bun de spus despre acesta;insa am auzit ca exista si o adaptare japoneza a seriei,care e mult mai reusita,dar nu am stat sa o caut.Pe de alta parte cele 2 filme Death Note au fost destul de bine realizate,iar cast-ul s-a potrivit intr-o oarecare masura cu personajele din anime,so thumbs up din punctul meu de vedere pentru producatorii lor.Acum e randul vostru....

Sincer, m-am gandit sa creez topicul la sectiunea de Filme,insa totusi este vorba si de anime intr-o mare masura pentru ca are loc la un moment dat o comparatie intre genuri,asa ca mi se pare justificat sa fie lasat aici....daca staff-ul site-ului e de alta parere,sa il mute unde crede de cuviinta.
Editat de Sybil la 24-02-2011 17:12

La randul meu am vizionat adaptarea anime-ului NANA care a fost destul de buna, respectand imaginea personajelor intocmai si actiunile acestora din anime/manga. Chiar si cele mai mici detalii de la florile din vaza pana la paharele cu capsuni, de la tortul pregatit de Hachiko pana la agrafele din par si coafurile ei, absolut totul aproape a fost intocmai. Un mare minus insa a fost desigur OST-ul alternativ care in anime de fapt era un element foarte important si fiecare opening si ending deveneau aproape instantaneu indragite.

Mie una mi-au placut si OST-urile din Nana si Nana 2. Bineinteles ca nu aveau cum sa fie indentice cu cel din anime sau sa inspire aceleasi stari, dar cred ca Mika Nakashima si Yuna Ito au facut o treaba mult mai buna decat m-as fi asteptat. Still pentru mine Yuna Ito numai Reira nu a fost-.- Adica Reira e un personaj care chiar imi e drag, in ciuda faptului ca ulterior devine putin enervanta si e o combinatie unica de delicatete, calm, energie, e copilaroasa si rasfatata, dar si matura si am fost putin dezamagita de cum a aparut in film. Din fericire insa, a fost cred ca chiar singurul personaj care nu mi-a placut prea tare cum a fost adaptat. In rest, cast-ul a fost genial <3 Mi-au placut mult ambele filme, adaptari ale anime-ului NANA, si ma bucur ca au respectat detaliile importante si ca si-au dat silinta sa iasa totul bine si cat mai autentic ^-^ Also, tipul din rolul lui Nobu a fost adorabil <3 Si Aoi Miyazaki (in rolul lui Hachi) de asemenea. Mi-a parut insa rau ca au schimbat-o in cel de-al doilea film. Actrita care a interpretat-o pe Hachi acolo nu mi-a placut chiar asa.

Am urmarit si cele doua adaptari dupa Death Nore (plus L - Change the world, dar aia nu se pune ca adaptare) si cred ca au facut treaba buna. Poate ca se putea mai bine, si am auzit pe destui plangandu-se ca nu ar fi iesit cine stie ce, dar mie actorii mi s-au parut potriviti (Kenichi Matsuyama was aaabsolutely perfect for L <3 ) iar actiunea respectata. I was a little disappointed to see that Misa wasn't blonde dar meh.. probabil ar fi fost o pata prea mare de culoare acolo =))

Acum... la Honey and Clover depinde la care adaptare de referi. Cautand acum pe imdb, am vazut ca este si film (must watch it o.O nao), insa eu stiam doar de cele doua seriale, cel corean (pe care nu cred ca ma voi incumeta prea curand sa il vad, avand in vedere ca nu prea ma dau in vant dupa limba) si cel japonez, pe care l-am vazut eu. Nu pot face o comparatie cum se cuvinte pentru ca nu, inca nu am vazut anime-ul (decat niste episoade pe sarite si destul de putine) dar j-dorama Hachimitsu to Clover mi s-a parut.. absolut geniala! <3 As recomanda-o oricui. E o poveste cu adevarat emotionanta (yes, I cried at the end), iar actorii chiar au facut o treaba grozava. Plus, there's Narimiya Hiroki (tipul care l-a jucat pe Nobu... am cam dat de el in multe seriale.filme =)) ). Cred ca il voi revedea cat de curand (sau anime-ul) avand in vedere ca mi-a placut atat de mult incat nu m-a lasat inima sa il sterg din memoria oricum plina pana la refuz a computerului meu.

Sincer caracterele din NANA nu au fost ecranizate cum trebuie dupa parerea mea . Cum sa spun , desi a fost placut sa vad personajele transpuse , jocul actoricesc a fost cat se poate de slab si am ramas dezamagita ( chiar si de alegerea actorilor , Nana Osaki nu mi-a parut deloc ...ca in anime )
Despre Death Note ...nu mi-a placut faptul ca nu s-a respectat in tocmai sirul evenimentelor din anime , desi am apreciat felul cum a fost realizat Ryuk .
Vizionand aceste filme mi-am dat seama ca japonezii sunt renumiti doar pentru filmele horror la capitolul cinematografie ...ma rog , poate ma insel .

Dintre adaptari, Nana a fost foarte bine realizat (m-a impresionat mai mult ca animeul... mai mult pentru ca l-am vazut primul), Death Note primeste un hai-ca-merge pentru L si actiune, dar are multe goluri si mai ales fail pentru Misa si Near. Cat despre seriale, Honey and Clover mi s-a parut dragut, mai ales ca respecta animeul in mare masura, dar Jigoku Shoujo are multe elemente lipsa, iar majoritatea povestilor nu au legatura cu animeul. Am mai vazut si Blood: the last vampire adaptare dupa filmul anime cu acelas nume si dupa Blood +, dar nici nu se compara, e un amestec intre cele 2 povesti, personaje inventate si efecte ciudate; cat despre Dragon Ball nu am ce sa spun, a fost fail .. epic fail!!! Mut

In opinia mea adaptarea la Tsukihime sucks,i mean WTF? unde e scenele sangeroase? unde e personalitatea dubla a personajelor? unde e scena de rape? si pentru Dumnezeu UNDE E NANAYA SHIKI? Shiki in anime e un fail total,deabia poate ucide o musca,plus Arcueid nu e atat de amuzanta ca in manga si Akiha nu e serioasa.Am dat nota 10 nu la anime,ci la Visual Novel XD.

NanayaShiki wrote:
In opinia mea adaptarea la Tsukihime sucks,i mean WTF? unde e scenele sangeroase? unde e personalitatea dubla a personajelor? unde e scena de rape? si pentru Dumnezeu UNDE E NANAYA SHIKI? Shiki in anime e un fail total,deabia poate ucide o musca,plus Arcueid nu e atat de amuzanta ca in manga si Akiha nu e serioasa.Am dat nota 10 nu la anime,ci la Visual Novel XD.

Omg, exista o adaptare a lui Tsukihime? Sau tu vorbesti de anime?

Am auzit acum 2 ani cred de adaptari ale uno serii cum ar fi Cowboy Bebop si Ghost in the Shell dar pana acum nu am auzit sa le fi vazut cineva. :-/

Salt la forumul: