Ai plans la vreun anime?

Forum » Anime » Discuţii Anime

Cred ca este clar ce trebuie punctat in acest topic. Ati plans la vreun anime? Si daca da, din ce motiv si ce la ce episod?
Nota: Cred ca aici se poate pune si manga. Spun asta pentru ca ma uit la mine, si realizez ca am plans pe bune la un manga >,> Poate ca ar putea intra si dramele, dar asta e discutabil. Preferabil sa le evitati.

Cat despre mine...
Mi s-au umezit putin ochii la NANA, episodul 47, la sfarsit. Vorbele lui Hachiko chiar m-au atins la inima. De plans pe bune la acest anime, singurul la care am plans de altfel... Capitolele 78 si 78.2 din manga.
Am fost gata sa plang si la Code Geass R2, pe la episodul 17 parca, cand cu Lulu si frate-sau (am uitat cum il chema >< )
Si la manga KHR, capitolul 268, unul dintre cele mai emotionante pe care le-am citit.

Cam atat pentru moment, daca imi mai amintesc revin cu un post.

Voi? Ce v-a facut sa plangeti la un anime?
Editat de Chocolate la 17-04-2010 22:58

Nici eu nu sunt genul de persoana care sa planga la o productie, indiferent daca e film sau anime, totusi am facut-o. Si la ce altceva decat One Piece, singurul anime la care pot sa rad si totodata sa plang cu personajele? *bine au fost si altele -cred-, dar nu se compara*

Cel mai tare m-a impresionat cand Robin, plangand, dupa ce isi amintise trecutul, a strigat "I wanna live!". Duh, a fost cea mai epica replica pe care am auzit-o vreodata. Mi-au dat lacrimile... Si au fost si alte tentative de a plange putin, dar comparativ cu asta nimic...

Cat despre manga... Tot One Piece si anume cand a murit Ace Mut. Cand am citit capitolul am plans datorita maretiei mortii, datorita reactiei lui Luffy, cadrului, datorita a tot... Si am citit de cateva ori capitolul. Cred ca si acum daca l-as mai reciti mi-ar da lacrimile. Cand va aparea in anime stiu sigur ca voi boci serios...

Rânjet

hmm desi nu sunt genu de pesoana plangacioasa... am plans la One Piece Zâmbet) a fost cute toata faza sa plang impreuna cu cineva la un anime!

Si am mai plans la sailor moon la sfarsitul primului sezon si la filmul R Zâmbet)

si cam atat. Ma emotionez cam greu! Zâmbet)
Editat de Mina la 12-03-2010 01:42

Eu sunt o plangacioasa si jumatate, noroc ca am o lista asa de micuta de animeuri incat nu am prins atatea ocazii Zâmbet) Bine, nu ma refer acum la o boceala in toata regula, ci la ceva mai linistit, un plans din'ala de cateva minute, na.
M-a intristat sfarsitul anime-ului Nana, cuvintele lui Hachi chiar mi-au adus lacrimi in ochi si ma bucur ca era noaptea tarziu cand l-am terminat, de nu era nimeni prin preajma (don't really like to cry when there's people around-.-). La fel a fost si la Kannazuki no miko atunci, a sfarsit, cand s-au sarutat (sper sa nu o inforesc, eu asa imi aduc aminte) si s-au despartit, desi stiam ca se vor reintalni dar.. nu vroiam sa se desparta!>.< A fost un sfarsit emotionant pentru mine, chiar mi-a placut mult. Si la Ga-Re Zero imi amintesc ca am mai plans la sfarsit. Same reasons... nu vroiam sa se desparta, sa moara, sa se intample asa. Stiu ca am avut intentii ucigase in ceea ce priveste fluturii albastri multa vreme de atunci si inca nu i-am iertat de tot. Ah, si la Canaan! Dar nu a fost un plans in toata puterea cuvantului, atunci cand a cazut Alphard de pe tren.
Cat despre manga... nu imi amintesc niciuna la care sa fi plans.

^^
Editat de DreamGirl la 12-03-2010 15:48

Am plâns şi eu la câteva anime-urii.Am plâns la Naruto când a murit Sarutobi a fost nu ştiu a fost destul de ciudat,mai ales când arăta secvenţe cu copiii în copilăria lor ,cum acesta vorbea cu Iruka în copilărie.Apoi am plâns la Honey and Clover de vro 2 ori,la Romeo X Juliet,Gankutsuou în ultimul episod şi prima dată când a murit Goku în Dragon Ball Z ,îmi aduc aminte că eram la ţară cu câţiva prieteni în casă ne uitam şi toţi plângeam Rânjet

I've been reading the comments, and I must thank you guys for reminding me some other anime.

Mi-au dat lacrimile putin si la Death Note, ultimul episod. A fost nu stiu, a fost diferit, un anime tragic, si totusi unul dintre preferatele mele.
Cum a zis si Becky, la One Piece as fi fost in stare sa bocesc in toata puterea cuvantului atunci cand a urlat Robin 'I wanna live!!' Ah, de cate ori mi-am prpous eu sa revad sezonul ala... A, da, si mi-au mai dat lacrimile cand i-am vazut pe Luffy si Usopp luptandu-se, mai ales la finalul luptei. A fost... Chiar m-a miscat.
A, da, si cred ca si la sfarsitul primului sezon Sailor Moon, cand au murit cele cinci Senshi. Mai ales chestia cu Rei, chiar m-au miscat profund vorbele pe care i le-a spus lui Usagi.

deci. inainte sa incep vreau sa mentionez un lucru. eu nu plang decat daca e ceva mare. sau cand plang, plang doar cu vorbe. asa ca nu sunt mare plangacioasa. in ultimii cred ca am plans de vreo 10 ori , si ma refer de la varsta de 12 parca. ma rog lasand la o parte de cate ori am si nu cred ca ai fost doar cateva anime-uri si parca doua manga. so incepem cu preferatul meu Tsubasa Chronicle Resevoir. am plans la manga cand s-a sfarsit parca. eram ceva de genu "de ce a disparut tipu ala T-T " . next ar fi Paradise Kiss la sfarsit cand a parasit-o George pe Koizumi (parca asa o chema pe tipa). era faza ca plangeam si bunica mea nu stia de ce. TT-TT too sad for me to remember. am mai plans si la Kaleido Star cand i-a reusit Sorei manevra ingerului. ok recunosc eram mica si proasta atunci dar m-a impresionat foarte mult determinarea ei si m-a impresionat faptul ca munca ei a dat roade. si cam atat cred... ooo.... eram sa uit Nana. dupa parerea mea oricine vede Nana plange la cest anime. e divin! vorbeam cu sis(mistique) si, si ea imi povestea ca plangeam cam la fiecare episod la finalul anime-ului. cand am ca ren o sa moara in manga era sa fac infarct. oo... si acum ca am citit ca cineva a plans la Naruto mi-am adus aminte de doujinshi-urile cu Sasuke si Naruto (big fan of yaoi and shonen-ai, perv). erau cateva care chiar m-au impresionat. bun... cam atat. recitind postu mi-am dat seama ca plang mai repede la anime-uri si manga decat in de o cauza din viata reala. i think something's wrong with me.

Pfff... deci sincer sunt o persoana care cam uraste afzele gen "Trist((" la un film/anime/manga ceva in genul.. au fost momente foarte rare in care mi-a venit sa plang la un film sau la un anime, dar au fost si mai rare in care nici macar nu m-am abtinut sa nu plang =)) dar eu fost cateva animeuri la acre chiar nu m-am putut abtine nici cum... din pacate nu mai tin minte secventele >_<

1. One Piece - Aici mi se pare ca au fost mai multe secvente in care mi-au dat lacrimile :-?

2. Naruto - Defapt anime-ul asta cam pe tot parcursul lui a lasat un strop de "emoiala" in mine :/ desi au fost cateva secvente in care chiar nu m-am putut abtine

3. Kaileido Star - Of printre primele anime-uri vizionate de mine.. si probabil printre singurele care si-au pus pata

4. Sailor Moon - Si totusi.. ce mica eram =)) Cred ca daca ma pun sa-l revad acum din nou pe tot incep sa ma fastacesc ca un copil copac :-@

5. Death Note - Vai, cand a murit L sau Kira.. Oh c'mon era sa mor de ciuda! Mut

Ahahaha... Uhmm...trec la subiect.
1.Clannad - buei...deci...buei. niciodată n-am plâns așa O_O nu mă puteam abține să nu plâng.
2.Honey and Clover - da...am plâns la ăsta. I mean, atunci când geamul a căzut peste Hagu chiar am început să plâng O.O Sau la Ayumi...Îmi era milă de ea. Nu puteam să nu plâng o.o
3. Vampire Knight - yes. I'm fail.. Dar Ichiru dispăruse și și...era prea trist and and...nici nu-mi dădusem seama că plâng =))
4. Naruto - eh...nu am plâns foarte mult...dar am plâns xD

Cred că atât :-? Nu mai îmi aduc aminte. Dar țin minte foarte bine cât am plâns la Clannad xD

dap am plans la destule animeuri ... la unele doar cateva lacrimi, la altele mai mult (la filme in general):
naruto - moarte lui gaara (it's good he's back)
nana - aaa destul de multe faze dar mai ales finalul
the place promised in our early days
voices of a distant star
saylor moon -shut up ... usagi died to many times -_-'
doremi - sad moments
death note - l's death ... even misa's death (si pt light o lacrima ca deh a fost cu noi toata seria)
paradise kiss, chrno crusade, basilisk, digimon, uta kata si dn angel- doar la final ...
romeo x juliet - daca am plans la 3 filme si atunci cand am citit cartea nu aveam cum sa ma abtin
5 cm per second
she and her cat
elfen lied, rozen maiden, jigoku shoujo - chiar nu imi plac scenele in care personajele mele favorite mor sau chestii de genu Mut
Editat de mariska la 16-03-2010 23:27

Salt la forumul: